11 Σεπτεμβρίου 2009

Ασταμάτητη στους «8»!

Ούτε η «σκληροτράχηλη» Γερμανία, με το δυνατό παιχνίδι και το πείσμα της, στάθηκε ικανή να ανακόψει την αήττητη πορεία της Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ.
Η Εθνική μας νίκησε 84-76 τα «πάντσερ», στο πρώτο παιχνίδι της στη Β’ φάση και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκρισή της στα προημιτελικά. Πλέον, στα επόμενα δύο ματς του 5ου ομίλου, απέναντι σε Ρωσία (13/9) και Γαλλία (15/9), θα κοιτάξει να «κλειδώσει» την πρωτιά, για να έχει τον ευκολότερο, θεωρητικά, αντίπαλο, στο «χιαστί» νοκ-άουτ παιχνίδι.

Τα αμέτρητα (13!) φάουλ των Γερμανών και η μεγάλη αστοχία της Εθνικής μας στις βολές (7 χαμένες, 11/18) χαρακτήρισαν το πρώτο δεκάλεπτο. Η ανωτερότητα της Ελλάδας δεδομένη, αλλά τα πολλά φάουλ δεν της επέτρεψαν να «τρέξει», ενώ η αστοχία κρατούσε τους Γερμανούς κοντά στο σκορ. Τα τρίποντα του Φώτση και οι βολές του Σπανούλη οδηγούσαν την Εθνική μας (16-12), ενώ για τα «πάντσερ» ο Σαφάρτζικ ήταν η επιθετική έκπληξη (8 πόντοι). Ετσι η πρώτη περίοδος έληξε με 25-19 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που έδειχνε ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει το ξεκάθαρο αφεντικό.

Αυτό έδειξε να συμβαίνει στην αρχή της 2ης περιόδου. Η Ελλάδα μπόρεσε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 10 πόντους (29-19) στο 13’, αναγκάζοντας τον Ντιρκ Μπάουερμαν να πάρει συνεχόμενα και τα 2 τάιμ άουτ του! Στη συνέχεια οι Γερμανοί επιστράτευσαν ζώνη, αργό ρυθμό για να ελέγξουν την κατάσταση, ελαχιστοποιώντας τα φάουλ που έκαναν. Η Εθνική μας διατήρησε το προβάδισμα, έπαιξε και με 3 κοντούς, αλλά δεν έκανε το ξέσπασμα που θα «καθάριζε» το ματς. Η διαφορά έπεσε και στους 4 (35-31) πριν επιστρέψει στους 10 με δύο τρίποντα των Περπέρογλου και Ζήση (41-31), για να «καταλήξει» στους 8 (41-33) του ημιχρόνου.

Με 4 σερί πόντους του Ζήση η Ελλάδα βρέθηκε στο +12 (45-33) στο 21, όμως οι Γερμανοί δεν κατέθεσαν τα όπλα. Αξιοποιώντας τα δικά τους καλά σουτ και τα άστοχα ελεύθερα τρίποντα της Εθνικής μας, «ροκάνισαν» σταδιακά τη διαφορά και με τους Φέμερλινγκ αρχικά και Χάρις, μείωσαν στους 4 (49-45) στο 25’. Η είσοδος του Πρίντεζη έδωσε νέα πνοή στην Ελλάδα. Ο φόργουορντ της Μάλαγα πέτυχε 8 πόντους, ο Σχορτσιανίτης έκανε καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και η Εθνική μας έτρεξε σερί 8-0, αποκαθιστώντας την τάξη (57-45 στο 28’).

Η αγχωτική κατάσταση συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Η Ελλάδα βρέθηκε και πάλι στο +13 (63-50) όμως η Γερμανία αντεπιτέθηκε και με οδηγούς τους Μπένζινγκ και Σαφάρτζικ που σκόραραν ασταμάτητα, κατάφερε να πλησιάσει στους 4 πόντους (70-66) στο 36’, με την Εθνική να έχει πρόβλημα στην άμυνα απέναντι στους ψηλούς. Τελικά ένα επιμέρους σκορ 9-2, με δύο καλές άμυνες, ένα δίποντο του Σχορτσιανίτη, ένα επιθετικό ριμπάουντ του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Σπανούλη, έφεραν τη διαφορά στο +11 (79-68) στο 38’ και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα, καθώς οι προσπάθειες των Γερμανών στο τέλος (μείωσαν μέχρι τους 5, 81-76) δεν έφεραν αποτέλεσμα. Η 4η σερί νίκη, αυτή τη φορά με 84-76, ήταν πλέον γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-41, 50-61, 76-84.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Στάιγκερ 3 (1), Σαφάρτζικ 23 (5), Σούλτσε 3 (1), Ολμπρεχτ 4, Βισόσκι 2, Χάμαν, Γκριν 6, Πλάις 4, Χάρις 4 (1), Φέμερλινγκ 8, Μπένζινγκ 16 (1), Γιάγκλα 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 5 (1), Μπουρούσης 2, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 20 (1), Καλάθης, Φώτσης 12 (2), Πρίντεζης 8, Κουφός 4, Περπέρογλου 7 (1), Σχορτσιανίτης 14.