16 Σεπτεμβρίου 2009

Με Σάκη Χιώτη χρυσό βαθμό (0-0) ο ΑΠΟΕΛ στη Μαδρίτη!

Μεγάλη επιτυχία του ΑΠΟΕΛ που στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ άντεξε στην πίεση της Ατλέτικο και φεύγει με βαθμό – χρυσάφι (0-0) από τη Μαδρίτη.
Η πρωταθλήτρια ομάδα της Κύπρου είχε και δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Χαραλαμπίδη να σκοράρει στο α’ ημίχρονο, ενώ ο Διονύσης Χιώτης έκανε μερικές εξαιρετικές αποκρούσεις, με αποκορύφωμα την επέμβαση του 92ου λεπτού στο κεραυνοβόλο σουτ του Φορλάν. Ο Ουρουγουανός είχε και σουτ στο δοκάρι στο 84’.
Κατά τάλλα, τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα πήραν τις νίκες απέναντι σε θεωρητικά πιο αδύνατους αντιπάλους. Η Ρεάλ με δυο γκολ από φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε περίπατο με 5-2 μέσα στη Ζυρίχη. Ο γερο-Σκόουλς ήταν ο σκόρερ της Μάντσεστερ μέσα στην Κωνσταντινούπολη στη νίκη επί της Μπεσίκτας. Ο Ανελκά πέτυχε το γκολ της Τσέλσι επί της Πόρτο.

Πρόσωπα της βραδιάς, ο Φιλίπο Ιντσάγκι που πέτυχε και τα δυο γκολ της Μίλαν στη μεγάλη νίκη των «ροσονέρι» με 2-1 μέσα στο Βελοντρόμ επί της Μαρσέιγ και ο Βραζιλιάνος Γκραφίτε που πέτυχε χατ τρικ στο 3-1 της Βόλφσμπουργκ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Δυο από τα τρία γκολ της Μπάγερν στο Ισραήλ σημείωσε ο 20χρονος Τόμας Μίλερ που είχε βάλει άλλα δυο το Σάββατο στο 5-1 μέσα στο Ντόρτμουντ.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:

1ος όμιλος

Γιουβέντους-Μπορντό 1-1 (63' Ιακουίντα – 75' Πλάζιλ)
Μακάμπι Χάιφα-Μπάγερν 0-3 (64' Φαν Μπούιτεν, 85', 88' Μίλες)

2ος όμιλος

Βόλφσμπουργκ- ΤΣΣΚΑ 3-1 (35',40'πεν, 87'Γκραφίτε- 76'Τζαγκόεφ)
Μπεσίκτας- Μάντσεστερ 0-1 (77'Σκόουλς)

3ος όμιλος

Ζυρίχη- Ρεάλ 2-5 (63'πεν.Μαργκαιράζ, 65'Αγκέρτερ- 27',89'Ρονάλντο, 34'Ραούλ, 45'Ιγκουαίν, 94'Γκούτι)
Μαρσέιγ- Μίλαν 1-2 (49'Χάιντζε- 27', 75'Ινtsάγκι)