22 Αυγούστου 2009

Μπουντεσλίγκα: Ο Ίβανσιτς «καθάρισε» την Μπάγερν 2-1!

Η Μπάγερν συνεχίζει να παραπαίει στο γερμανικό πρωτάθλημα αφού όχι μόνο δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε στην 3η αγωνιστική, αλλά γνώρισε και την ήττα με 2-1 από τη νεοφώτιστη Μάιντς. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο πρώην «πράσινος» Αντρέας Ίβανσιτς που άνοιξε το σκορ στο 25’ με όμορφο αριστερό σουτ.
Χαρακτηριστικό είναι ότι αν και μείωσε νωρίς στο β’ μέρος (47’) η Μπάγερν δεν κατάφερε να φτάσει ούτε στην ισοφάριση.

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε η Λεβερκούζεν που πέρασε σαν σίφουνας με 5-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ. Ο Γκέκας είδε και τα 90 λεπτά από τον πάγκο της Λεβερκούζεν.

Ο Άγγελος Χαριστέας έπαιξε σε όλο το παιχνίδι αλλά η Νυρεμβέργη έχασε στην έδρα της με 0-2 από το Αννόβερο. Η Φρανκφούρτη πήρε 0-0 στην Κολωνία, με τον Αμανατίδη να παίζει σε όλο το ματς και τον Λυμπερόπουλο να αντικαθίσταται στο 58’.

Η Σάλκε πήρε 0-0 εκτός έδρας από την Χόφενχαιμ το βράδυ της Παρασκευής και ο Πλιάτσικας αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χόφενχαϊμ-Σάλκε 0-0

Σάββατο

Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη 1-1 (27’ Βαλντές-47’ Νίντερμαϊερ
Κολωνία-Φρανκφούρτη 0-0
Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 0-5 (35’ Κίσλινγκ, 47’, 75’ Μπαρνέτα, 69’, 84’ Ντερντιγιόκ)
Μάιντς-Μπάγερν 2-1 (25’ Ίβανσιτς, 37’ Μπανσέ-47’ αυτ. Νοβέσκι)
Νυρεμβέργη-Ανόβερο 0-2 (15’ 86’ Στάινερ)