12 Αυγούστου 2009

«Χόρεψε» τη Ρουμανία η εθνική μπάσκετ

Με... κατοστάρα συνδύασε το πρώτο επίσημο φιλικό η Εθνική ανδρών στο μπάσκετ, επικρατώντας 102-57 της αδύναμης Ρουμανίας, σε ρυθμό προπόνησης μπροστά σε περίπου 3.000 φιλάθλους, στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Ο Καζλάουσκας επέλεξε στη βασική πεντάδα τους Σπανούλη, Μπουρούση, Ζήση, Περπέρογλου και Φώτση, παίκτες που «εμπιστεύθηκε» για περισσότερο από πέντε λεπτά, διάστημα στο οποίο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδωσε έμφαση στην άμυνα (4 κλεψίματα), αλλά υστερούσε στην κυκλοφορία της μπάλας.

Ο - αδυνατισμένος κατά 25 κιλά - Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ήταν η πρώτη αλλαγή με τον Γιώργο Πρίντεζη να ακολουθεί τον πρώην πλέον συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό, στο παρκέ.

Οι Καλάθης και Κουφός έκαναν την είσοδό τους περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε την Εθνική στο +11, 24-13. Η δεύτερη περίοδος υπήρξε μονόλογος της Εθνικής, διάστημα στο οποίο οι Ρουμάνοι σημείωσαν μόλις 5 πόντους, εκ των οποίων το τελευταίο δίποντο στο τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο.

Με τους Καλαμπόκη, Καλάθη, Πρίντεζη, Σχορτσιανίτη και Κουφό η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +38 (54-16 και 56-18 που ήταν το σκορ του 20αλέπτου). Ο Μαντάκε είχε σημειώσει το μοναδικό καλάθι έξω από τα 6.75 για τη Ρουμανία στη δεύτερη περίοδο που αδυνατούσε να βρει δρόμους απέναντι στην πανίσχυρη ελληνική φροντ λάιν, αστοχούσε σε μακρινά σουτ και υπέπεσε σε 18 λάθη στο α' μέρος (έναντι πέντε των Ελλήνων διεθνών).

Στον αντίποδα, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας βγήκαν σε αιφνιδιασμούς (8 η Ελλάδα, 0 η Ρουμανία μέχρι το ημίχρονο), ο Κώστας Παπανικολάου στα πέντε λεπτά που αγωνίστηκε επιβεβαίωσε όσους τον αποκαλούν μεγάλο ταλέντο, χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Καϊμακόγλου και το αποτέλεσμα ήταν ένα σερί 22-0, αλλά και 13 ασίστ και 13 κλεψίματα στο πρώτο μισό.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρουμάνοι εκμεταλλεύτηκαν το χαλάρωμα των Ελλήνων διεθνών... απλά για να αμβλύνουν την ψαλίδα της διαφοράς σε 72-37 με τη λήξη της 3ης περιόδου. Με χάι λάιτ του αγώνα ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Κώστα Κουφού, οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν θετικά δείγματα και έφτασαν στο τελικό 102-57 σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν το πλέον κατάλληλο για ασφαλή συμπεράσματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 56-18, 72-37, 102-57

Διαιτητές: Μουζάκης, Αναστόπουλος, Σώμος

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 8, Μπουρούσης 10, Ζήσης 9, Σπανούλης 10, Φώτσης 7, Πρίντεζης 2, Κουφός 15, Περπέρογλου 5, Σχορτσανίτης 13, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 7, Παπανικολάου 9

Ρουμανία (Καλάντσα): Μπλιντάρου 5, Μαντάκε 8, Σιάρτο, Μουντεάν 3, Ντραγκουσίν 10, Μολντοβεάνου 6, Καπουσάν 3, Σετρεάν, Λαζάρ, Γιούκαν 2, Νικοάρ 10, Σιλβασάν 10