5 Αυγούστου 2009

Μεγάλες προκρίσεις για Σπόρτινγκ, Μακάμπι

Ένα γκολ του Σαϊσέδο στις καθυστερήσεις χάρισε στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας την πρόκριση στα play-offs του Champions League, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 1-1 απέναντι στην Τβέντε στην Ολλανδία, ενώ ο πρώτος αγώνας είχε λήξει ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Η Μακάμπι Χάιφα παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-0 στην έδρα της από την Ακτόμπε, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-3 και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ματς να προκριθεί. Σπουδαία πρόκριση πήρε η Σάλτσμπουργκ στο Ζάγκρεμπ απέναντι στη Ντιναμό νικώντας με 2-1 έπειτα από το 1-1 της Αυστρίας. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 για τους Κροάτες. Τέλος, η Άντερλεχτ παρά την ήττα της με 3-1 από τη Σίβασπορ στην Τουρκία, διαφύλαξε το μεγάλο προβάδισμα που της έδινε το 5-0 από το πρώτο ματς.