22 Απριλίου 2009

Στα πέναλτι χάθηκε το τρόπαιο του LEN Trophy για τον Πανιώνιο

Πραγματικός «πάνθηρας» ο Πανιώνιος προσπάθησε μέχρι τέλους να φτάσει στην κατάκτηση του LEN Trophy αλλά ηττήθηκε από τη Ζέγκεντ με 5-3 στα πέναλτι στη Βουδαπέστη μέσα σε εχθρικό περιβάλλον.

Η λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9-7 και η παράταση έληξε με 12-10 για τους Ούγγρους, που είχαν ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου ματς στο οποίο οι «κυανέρυθροι» είχαν επικρατήσει επίσης με δύο γκολ διαφορά (8-6).

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης καταβάλοντας μεγάλη προσπάθεια στο δ' οκτάλεπτο, κατάφερε να μειώσει σε δύο γκολ, ενώ είχε βρεθεί να χάνει με τέσσερα στη λήξη του τρίτου. Θα μπορούσε μάλιστα να είχε εξασφαλίσει και το τρόπαιο εάν δεν είχαν δοθεί επιθετικά φάουλ σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις του Μουρίκη.

Στην παράταση όμως ο Πανιώνιος βρέθηκε αγκαλιά με το Κύπελλο καθώς είχει ισοφαρίσει σε 10-10.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 4-1, 0-2

Τα τρίλεπτα της παράτασης: 0-2, 3-1

Στα πέναλτι: 5-3