19 Αυγούστου 2009

Ολυμπιακός: Περνά στους "χρυσοφόρους" ομίλους (Βίντεο)

Ενα 90λεπτο μακριά από τους ομίλους του Champions League βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το καθήκον τους απέναντι στην Σέριφ και επικράτησαν στο Τίρασπολ 2-0, περνώντας χειροπέδες στους μολδαβούς "σερίφηδες".

Με σουτ-κεραυνό από τα 30 μέτρα ο Ντουντού στο 47' άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης, την οποία "κλείδωσε" ο Μήτρογλου στο 81' και ενώ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά νωρίτερα, δικαιώνοντας τον Κετσπάγια.
Ενα δοκάρι του Αβραάμ Παπαδόπουλου ήταν η καλύτερη στιγμή σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο για τους ερυθρολεύκους, οι οποίοι όμως έδειξαν ένα διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη. Σαφώς βελτιωμένοι, απέδειξαν την ανωτερότητά τους και τελικά πήραν δίκαια τη νίκη με 2-0 στο "Σέριφ Στάντιουμ" που τους φέρνει και με τα δύο πόδια στους ομίλους του Champions League. Μία πρόκριση που θα σφραγιστεί στο Καραϊσκάκη μετά από οκτώ ημέρες (26/8).