23 Αυγούστου 2009

Πρέμιερ Λιγκ: Το 3 στα 3 έκαναν Τότεναμ και Τσέλσι

Στρογγυλοκάθισε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ, η οποία έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Τα «σπιρούνια» -που πέρσι στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές είχαν μαζέψει μόλις 8 βαθμούς- νίκησαν στο ντέρμπι του Λονδίνου τη Γουεστ Χαμ εκτός έδρας, αφού κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ.
Στο 49ο λεπτό τα "σφυριά" προηγήθηκαν με τον Κάρλτον Κόουλ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ζερμέιν Ντεφόε έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Τη νίκη στην ομάδα του χάρισε ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, ο Άαρον Λένον στο 79'.

Όμως, στην τρίτη της νίκη έφτασε και η Τσέλσι. Οι "μπλε" νίκησαν 2-0 τη γειτόνισσα Φούλαμ (και οι δύο ομάδες εδρεύουν στη συνοικία Φούλαμ του Λονδίνου) μέσα στο "Κρέιβεν Κότατζ και έφτασαν τους 9 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Ντιντιέ Ντρογκμπά στο 39' μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ανελκά, ο οποίος ήταν ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος στο 76'.

Όμως την εντυπωσιακή της πορεία συνεχίζει και η άσημη Μπέρνλι. Η νεοφώτιστη ομάδα, που την Τετάρτη κέρδισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, νίκησε 1-0 την Έβερτον, με γκολ του Ουέιντ Έλιοτ στο 33'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο

Άρσεναλ-Πόρτσμουθ 4 – 1 (Ντιαμπί 18’, 21’, Γκαλάς 51’, Ράμσεϊ 68’ – Καμπούλ 37’)
Μπέρμιγχαμ-Στόουκ 0 – 0
Χαλ-Μπόλτον 1 – 0 (Γκίλας 61’)
Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 1 – 0 (Αντεμπαγιόρ 17’)
Σάντερλαντ-Μπλάκμπερν 2 – 1 (Τζόουνς 21’, 53’ - Ζιβέ 21’)
Γουίγκαν-Μάντσεστερ Γιουν. 0-5 (Ρούνεϊ 56’, 65’, Μπερμπάτοφ 58’, Όουεν 85’, Νάνι 90’)