28 Απριλίου 2009

Εισιτήριο για Σούπερ Λιγκ «έκοψε» η Καβάλα, επεισόδια στην Καισαριανή

Η Καβάλα νίκησε 2-0 τον Πιερικό, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την τρίτη θέση στη Β' Εθνική, η οποία οδηγεί στα «μεγάλα σαλόνια» της Σούπερ Λιγκ, μαζί με τους Ατρόμητο και ΠΑΣ Γιάννενα που έχουν ήδη εξασφαλίσει την άνοδό τους.Επεισόδια σημειώθηκαν στην Καισαριανή, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα του Εθνικού Αστέρα με τον Ατρόμητο στο γήπεδο «Μιχάλης Κρητικόπουλος».
Μια ομάδα οπαδών που φέρεται να ήταν του Εθνικού Αστέρα έστησε ενέδρα μέσα στο δάσος της Πανεπιστημιούπολης και επιτέθηκε με βόμβες μολότοφ, πέτρες και άλλα αντικείμενα σε υποστηρικτές του Ατρομήτου που κατευθύνονταν προς το γήπεδο, μολονότι συνοδεύουνταν από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις. Στο σημείο έσπευσαν δυνάμεις των ΜΑΤ, που με τη χρήση δακρυγόνων απώθησαν τους επιτιθέμενους.

Οι οπαδοί του Εθνικού Αστέρα, ωστόσο, επιχείρησαν νέα επίθεση και έξω από το γήπεδο. Επενέβησαν οι αστυνομικές δυνάμεις και τους διέλυσαν, ενώ δύο άτομα προσήχθησαν και εξετάζονται για να διαπιστωθεί αν είχαν εμπλοκή στο επεισόδιο.

Στα υπόλοιπα ματς της 31ης αγωνιστικής, σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή σημείωσε ο Ηλυσιακός στο γήπεδο του Αιγάλεω απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα με 3-2. Πολύτιμο βαθμό απέσπασε η Αναγέννηση Καρδίτσας στην Καλαμάτα και τώρα βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία.

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Βέροια επί της Καλλιθέας στο «Ελ Πάσο» με 0-1 και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη, αν και εκκρεμεί η απόφαση του αθλητικού δικαστή για το ματς απέναντι στον Ηλυσιακό που διακόπηκε στο ημίχρονο. Στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε για καθυστέρηση ο τερματοφύλακας της Βέροιας Κοτταρίδης, κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων και το ματς διακόπηκε για πέντε λεπτά. Η Καλλιθέα έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για παραμονή και το φάσμα του υποβιβασμού είναι πλέον ορατό.

Ο πρωτοπόρος Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος στην Καισαριανή με τον Εθνικό Αστέρα με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με γκολ των Γκουέι και Μπενίσκου. Ένταση επικράτησε έξω από το χώρο του γηπέδου, όταν οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν μεταξύ τους και η κατάσταση εξομαλύνθηκε με την παρέμβαση των ΜΑΤ.

Στα Ιωάννινα, ο τοπικός ΠΑΣ νίκησε τον Εθνικό με 2-1, ενώ ο Ιωνικός πέτυχε νίκη χωρίς αντίκρυσμα με 0-3 στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα, φέρνοντάς τον στην επικίνδυνη ζώνη.

Τα αποτελέσματα της Δευτέρας

Καβάλα-Πιερικός 2-0 (7' Σουλτανίδης, 37' Ταραχούλσκι)

Καστοριά-Ολυμπιακός Βόλου 0-0

Διαγόρας-Κέρκυρα 2-0 (27' Ρούσεφ, 36' Μιλόσκοβιτς)

Ηλυσιακός-Αγροτικός Αστέρας 3-2 (34' Πουλάκος, 62' Κάμπας, 75' Ρέιζερ - 64' Μπεκιάρης, 86' Γέσιτς)

Καλλιθέα-Βέροια 0-1 (27' Τσάτσος)

Απ. Καλαμαριάς-Ιωνικός 0-3 (19' Γκόγκας, 85' Κιμπικούλα, 89' Χατζής)

Εθν. Αστέρας-Ατρόμητος 2-2 (86' Γκουέι, 89' Μπενίσκος - 27' Μπρίτο, 39' Νεμπεγλέρας)

ΠΑΣ Γιάννινα-Εθνικός 2-1 (27' Μπουχάν, 74' Σολάκης - 5' Φερέιρα πεν.)

Καλαμάτα-Αν. Καρδίτσας 0-0