5 Νοεμβρίου 2008

Σκόρπισε τη Βέρντερ 3-0!

Ανεπανάληπτος, μοναδικός, Ευρωπαίος! Ο Παναθηναϊκός «ταπείνωσε» τη πολυδιαφισμένη Βέρντερ Βρέμης του Ντιέγκο μέσα στο σπίτι της, νικώντας την με 3-0! Εκπληκτική εμφάνιση των «πρασίνων» καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, που δεν επέτρεψαν λεπτό τους Γερμανούς να κάνουν παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε ο Βαγγέλης Μάντζιος στο 58’, ενώ νωρίτερα ο Καραγκούνης είχε στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (13’). Ό,τι όμως δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος, ο «τυπάρας» το κρατούσε για την επανάληψη. Με ένα φοβερό σουτ διαγώνια από την περιοχή, ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Βίζε (74’).
Ο θρίαμβος ολοκληρώθηκε με το σουτ- γκολ του κορυφαίου της αναμέτρησης, Αλέξανδρου Τζιόλη στο 83’. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ανόρθωση απέσπασε σημαντική ισοπαλία απέναντι στην Ίντερ με 3-3. Επόμενη αγωνιστική, στις 26 Νοεμβρίου, όπου ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενηθεί στο Μιλάνο από τους «νερατζούρι».